Madrid ve Zaragoza Üniversiteleri ile Öğrenci Değişim Anlaşmaları Yapıldı

Öğrenci değişim ağlarını tüm kıtalara ve ülkelere yaymak isteyen Bayburt Üniversitesi ile İspanya’nın Zaragoza ve Madrid Complutense Üniversiteleri arasında karşılıklı protokol imzalanması konusunda anlaşıldı.

Protokol görüşmelerine Bayburt Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hanefi Bayraktar, Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Koşunalp ve Öğr. Gör. Gökhan Kömür; Zaragoza Üniversitesi adına Rektörü Prof. Dr. Jose Antonio Mayoral ve Madrid Complutense Üniversitesi adına ise Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Isabel Duran katıldı. Görüşmelerde Erasmus ve Personel Ders Verme ve Eğitim Alma Hareketliliği konularında protokol imzalanması için uzlaşmaya varıldı. Ziyaretler süresince akademik diplomasi temaslarında bulunan Bayraktar, üniversite yönetimleri ve temsilcileri ile bir araya gelerek iş birliği olanakları sağladı. Bayraktar aynı zamanda amaçlarının yabancı öğrenci akışını sağlamak ve dünyaca tanınmış toplum üniversitelerinden biri olma vizyonuna katkı sunmak olduğunu temsilcilere aktardı. Bayburt Üniversitesi’nin tüm yönleriyle tanıtıldığı toplantılar sonucunda, İspanya’nın saygın üniversitelerinden temsilcilerden memnuniyet odaklı açıklamalar yapıldı. Kültürlerarası paylaşım ve akademik işbirliklerinin iki ülkenin yakınlaşmasına aracılık edeceğini belirten temsilciler, vizyonu olan genç bir üniversitenin enerjisine tanıklık ettiklerini ve bunun birçok yönden etkileyici olduğunu söylediler. Toplantılarda üniversite temsilcileri karşılıklı hediye takdiminde bulundu.

İspanya görüşmeleri kapsamında Madrid Büyükelçisi Ömer Önhon’u da ziyaret eden Bayburt Üniversitesi heyeti, üniversitenin uluslararası hedeflerini anlatarak projelerden bahsetti. Konferans vermesi için Bayburt’a davet edilen Önhon, büyük hedeflerle yola çıkan ekibe teşekkür ederek, her türlü çalışma alanında desteğe hazır oldukları mesajını iletti.