Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
'Halkın Sanatı' Ehramla NTV Ekranındaydık
Üniversitemizin Bayburt'un geleneksel mirasını yaşatmaya yönelik çalışmalarıyla coğrafi işareti alınan Ehram, dokuma atölyemizde eğitim ve envanter çalışmalarını sürdüren ödüllü sanatçımız Sevim Ataner'in anlatımıyla modacı Dilek Hanif'in NTV ekranındaki 'Halkın Sanatı' programına konuk oldu. 

Geçtiğimiz aylarda eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'in konuk olduğu ehram atölyemiz bu kez ünlü modacı Dilek Hanif ve ekibini ağırladı. Anadolu'yu karış karış gezerek tekstil ve moda mirasının izlerini süren Dilek Hanif ve ekibi, tarihsel zenginliğiyle günümüze esin olan ehram geleneğinin yaşatıldığı yer olan Üniversitemiz Ehram Atölyesini ziyaret ederek 'Halkın Sanatını' ekranlara taşıdı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edilen 'Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri' ödülüyle sanatını tescilleyen sanatçımız Sevim Ataner'in anlatıcı olduğu Halkın Sanatı programı ehramın her yönünün konuşulduğu keyifli anlara sahne oldu.  Üniversitemizin ehram dokumacılığı mirasının geleceğe aktarılması için yaptığı çalışmalardan hayranlıkla bahseden Dilek Hanif, Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen'in bu konudaki yaklaşımı ve vizyonunu tebrik etti. Bayburt'ta ehram sanatını yaşatmak için Üniversitemizin Ehram Atölyesinde gençlere eğitimler verdiklerini belirten sanatçımız Ataner ise, "Atölyemizde her türlü imkanı öğrencilerimize ve şehrimizde ehram sanatının inceliklerini öğrenmek isteyenlere sunuyoruz. Bu zamana kadarki bilgi birikimini yeni nesillerin ilgisine sunarken, ehramın farklı ürünlerle bütünleştiği yeni modeller ve moda tasarımları deniyoruz." dedi. 

Ehram sanatının ulusal bir televizyon kanalındaki nitelikli bir programda temsil edilmesinden memnuniyet duyduklarını kaydeden Rektörümüz Türkmen, "Geleceğin çok fazla konuşulduğu bir çağda bizler için ayrıcalık üreten tarihsel zenginliği yaşatmak bir hayli önemli. Çünkü tarih, farklı kültürel ürün ve dokularda kodlanmış bir bellek olarak tecrübe edilir. Ehramın her bir motifi, geçmişte yaşanmış bir kültür etkileşimini simgelemesi nedeniyle aslında bir hafızadır. Bizler bu hafızayı korumakla kalmıyor, yeniden üretiyor ve güncel kültüre entegre edecek bütünleşme yolları arıyoruz. Aynı zamanda büyük bir moda değeri taşıyan ehram ürünlerinin şehrimiz için katma değer üretmesini de hedefliyoruz. Bu hedefler için ihtiyaç duyduğumuz tanıtım olanaklarını sunan NTV ve Dilek Hanif'e teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı