Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Yürütücüsü Olduğumuz Avrupa Birliği Projesinin İkinci Toplantısı, Paydaş Ülke Hırvatistan’da Gerçekleşti

Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonunun (TBBDF) öncülüğünde Avrupa Birliğinin merkezi Brüksel'den 250 Bin Euro bütçe desteği kazanan ve Üniversitemizin de yürütücü ortaklarından biri olduğu "Sporda Çocuk Koruma: Güvenli ve Kapsayıcı Spor Organizasyonları Geliştirmek (PCSOS)" başlıklı uluslararası projesi, Romanya’da gerçekleşen açılış toplantısının ardından bir diğer paydaş ülke olan Hırvatistan’da, Zagreb Üniversitesi ev sahipliğindeki ikinci yüz yüze toplantı ile devam etti. Toplantı ziyareti kapsamında ayrıca Üniversitemiz ile Zagreb Üniversitesi arasındaki uluslararası proje ve eğitim iş birliği protokolü de Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen ve Rektör Prof. Dr. Stjepan Lakušić tarafından imzalandı. 
 

Hırvatistan Olimpiyat Komitesi Paydaşlığıyla Güçlenen Proje İş Birliği

İngilizce adı "Protecting Children in Sport: Developing Safe and Inclusive Sport Organizations (PCSOS)" olan projenin Zagreb Üniversitesi ev sahipliğindeki ikinci yüz yüze toplantısında Rektörümüz Türkmen’e, Doç. Dr. Ferhat Güder (Bayburt Üniversitesi Yürütücüsü) ve Ögr. Gör. Onur Akman (TBBDF Yürütücüsü) eşlik ederken, Hırvatistan Olimpiyat Komitesi yönetim temsilcileri de toplantıda sunum yapmak ve katkı sunmak üzere hazır bulundu. Toplantıda paydaş üniversitelere ve Hırvatistan Olimpiyat Komitesine proje kapsamında düşen roller ve görevler müzakere edilirken uygulama yönlü paydaş iştiraklerinin çerçevesi belirlendi. Proje toplantısında aynı zamanda Hırvatistan Olimpiyat Komitesi tarafından bir sunum yapılarak iki ülke arasındaki potansiyel kapsayıcılık alanları konuşuldu. 

 

Proje Odaklı Uluslararasılaşma ve İş Birliği Protokolü

Proje toplantısının ardından, eğitim ve proje kapsamlı iş birlikleri, karşılıklı tecrübe ve yetkinlik paylaşımları ve personel ile öğrenci değişimleri içeren bir protokol, Üniversitemiz ve Zagreb Üniversitesi arasında imzalandı. 

 

Toplantı ziyaretini ve iş birliği protokolünü yorumlayan Rektörümüz Türkmen, sürdürülebilir kalkınmaya değinerek şunları kaydetti: “Tarihsel bağlarımız olan Hırvatistan ve Romanya sahasında spor odaklı uluslararası iş birlikleri kurmak, bölgesel istikrarın ve sürdürülebilirlik sorunları ile kolektif mücadelenin başarıya ulaşması için önemli bir eşik. Çünkü dünyada eşitsizliklerin azaltılması için gereken kapsayıcılık, spor gibi az sayıda ortak kültürel disiplinler tarafından sağlanabiliyor. Ülkemizin bu alandaki başarısı, ülkelerin katkılarıyla güçleniyor ve PCSOS projemizin odak grubu olan çocuklara yönelik kapsayıcılık faaliyetleri, sporun sürdürülebilirlik için önemli bir müşterek mücadele organizasyonu olmasında rol oynuyor. Farklı ülkeler olarak tecrübe ve yetkinliklerimizi, gerek PCSOS, gerekse de ikili iş birlikleri sayesinde entegre hale getireceğiz ve böylece dezavantajlı kimlik gruplarını kapsayan iyileştirici sportif eylem halkalarını tüm dünyaya yayacağız. Ev sahibi Zagreb Üniversitesine, Hırvatistan Olimpiyat Komitesine ve tüm paydaşlarımıza yürekten teşekkür ederim.”

Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı