Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Türkçe Yeterlik Sınavı’nın İlk Ateşi Odlar Yurdu’nda Yakıldı
Bu yıl üniversitemiz tarafından yurt dışında ilk defa gerçekleştirilen Türkçe Yeterlik Sınavı’nın (BAYÜTYS) ilk ateşi Odlar Yurdu Azerbaycan’da yakıldı. 

Üniversitemiz Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Türkçe Yeterlik Sınavı, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Odlar Yurdu Üniversitesinde gerçekleştirildi. Azerbaycan’da yoğun ilgi gören BAYÜTYS’ye katılmak için gelen öğrenciler, üniversite binası önünde büyük bir kalabalık oluşturdu. Öğrencilerin dil yeterliklerinin ölçülmesi ve belgelendirilmesi amacıyla yapılan sınav, üç oturumda gerçekleştirildi. Başarılı olan adaylara çeşitli düzeylerde “Türkçe Yeterlik Belgesi”  verilecek olan sınavın ilk oturumunda katılımcıların okuma ve dinleme becerileri, ikinci oturumunda yazma becerileri, son oturumunda ise konuşma becerileri ölçüldü.  


Ülkemizin ve Üniversitemizin yurt dışına açılan kapısı konumundaki “BAYÜTÖMER”in daha çok öğrenciye ulaşmak ve dünyanın en eski dillerinden biri olan Türkçenin uluslararası düzeyde yayılmasını sağlamak adına gerçekleştirdiği sınav, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sedat Maden ve BAYÜTYS  komisyon üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Türkçe Yeterlik Sınavı’na ilişkin bir açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen, “Azerbaycan’da yoğun ilgi gören Türkçe Yeterlik Sınavımıza rekor başvuru olması bizleri mutlu etti. Ayrıca yurt dışında ilk defa gerçekleştirdiğimiz BAYÜTYS’nin kardeş ülke Azerbaycan’da yapılmış olması Üniversitemiz adına onur ve gurur verici bir hadisedir. Eğitim ve kültür alanındaki bu ilişkilerin farklı coğrafyalarda da sürdürülmesini temenni ediyorum. Süreç boyunca emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı