Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Turizmde Çığır Açacak Projeyle TEKNOFEST Finalindeyiz
Uygulamalı Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencilerimiz Zennup Karataş ve Fatmanur Bilgen ile birlikte Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Halim Dinçkalmış’ın, Doç. Dr. Didem Güleryüz danışmanlığında kurdukları "CultureAI" takımı, geliştirdiği turizm odaklı yenilikçi mobil uygulama projesiyle TEKNOFEST finaline yükselme başarısı gösterdi. 

27 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan TEKNOFEST'in 'Turizm Teknolojileri' kategorisinde yarışan CulturAI takımımız, onlarca proje arasında yarışmaya damga vuran proje ile zirvedekiler arasında yerini aldı. Türkiye'nin en önemli millî gelir alanları arasında yer alan turizmin giderek daha fazla 'hizmerlerin interneti' standardıyla dijitalleşmesi sonucu önem kazanan uygulamalar, CulturAI takımımızın projesine ilham kaynağı oldu. Finale yükselme başarısı gösteren projenin detayları hakkında bilgi aktaran takım danışmanı Doç. Dr. Güleryüz, "Turizm Teknolojileri kategorisinde yarışacak projemizin amacı, ülkemizin global tanıtım platformu goturkiye.com internet sitesinin kapsamını genişletmek ve ülkemiz için en önemli sektörlerden haline gelen turizm sektöründe küresel rekabet gücü sağlamaktır. Projede, ülkemizi ziyaret edecek olan yerli ve uluslararası kimlikli turistlerin isteklerine ve amaçlarına yönelik yapay zeka desteği ile bir seyahat planı hazırlaması düşünülen bir mobil uygulama tasarlayacağız. Uygulamada yeni teknoloji olarak sunulan yapay zeka desteği ile birlikte kişiye yönelik tatil planları da yapılabilecek. Sade, göz alıcı ve kullanım kolaylığı ile öne çıkacak uygulamada hızlı ara yüz deneyiminin yanı sıra, Türkçe, İngilizce, Rusça dil seçenekleri sayesinde kullanıcıların memnun kalacakları bir tatil hizmeti hedefledik.  Üniversitemizin proje ekosisteminin gelişmesinde hiç bir desteği esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Savaş Bülbül ve Dekanımız Prof. Dr. Vecihi Aksakal’ a  tüm desteklerinden dolayı takımımız adına minnetlerimi sunarım." dedi. 

Proje başarısı dolayısıyla açıklamada bulunan Rektör Yardımcımız ve Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Prof. Dr. Ali Savaş Bülbül, "TEKNOFEST  Teknoloji Yarışmalarının temel amacı, ülkemizin yetişmiş ve nitelikli insan kaynağına katkı sunmak ve bu kapsamda ülkemizdeki milli teknoloji ekosistemini geliştirmektir. Üniversitemizin teknoloji misyonunu pratik boyutta tasarlayan ve uygulayan Teknoloji Transfer Ofisimiz, TEKNOFEST olarak somutlaşan millî teknoloji misyonuna katkı sunacak proje fikirlerinin üretildiği bir merkez görevi üstleniyor. Türkiye'nin teknoloji seferberliğinin simgesel lokomotifleri olan seçkin organizasyonların tamamında üniversitemizin üst düzeyde temsil edildiği bir başarı ivmesini tutturmaktan memnuniyet duyuyoruz. CulturAI takımımızı başarıları dolayısıyla kutluyor, bu başarının şampiyonlukla taçlanmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı