Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Rektörümüz Türkmen'in Onursal Başkanı Olduğu Uluslararası İletişim ve Sanat Sempozyumu Yoğun Katılımla Gerçekleşti
Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen'in Onursal Başkanı olduğu ve Türkiye genelinden akademisyenlerin işbirliği ile düzenlenen Uluslararası İletişim ve Sanat Sempozyumu 200 akademisyen ve sanatçının katılımı ile 18-19 Haziran'daki çevrimiçi oturumlar ve sergilerle tamamlandı. 

Düzenleme Kurulu Başkanlıklarını İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinden Prof. Dr. Seçkin Özmen ve Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Prof. Süreyya Temel'in yaptığı sempozyumda karma ve kişisel sergi olmak üzere 350 eser ile 70 bildiri yer aldı. Ulusal ve uluslararası 200 akademisyen ve sanatçının katıldığı sempozyumda, Prof. Dr. Henry Jenkins, Prof. Dr. Lev Manovich, Prof. Dr. Aydın Ayan, Prof. Dr. Haluk Zülfikar ve Bager Akbay gibi dünyaca ünlü akademisyen ve sanatçıların özel oturumları vardı. 
Sempozyum açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Türkmen, iletişim ve sanatın dijital yöndeşme ile yakınlaştığı bir çağda toplumsal süreçlerin hiç olmadığı kadar melez hale geldiğine dikkat çekti. Spor bilimci kimliğiyle sempozyumda olmasının anlamını açıklayan Rektörümüz Türkmen, sporun da tıpkı iletişim ve sanat gibi evrensel bir dil ile özgün anlamını ürettiğine, bedensel ve araçsal performanslara dayalı bir estetiğinin olduğuna ve en önemlisi insanın kendi sınırlarını aşmak için başvurabileceği bir felsefe içerdiğine dikkat çekti. Araçların kuşattığı çağdaş dünyada sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ek olarak sürdürülebilir insanlık idealinin de tartışılması gerektiğine vurgu yapan Rektörümüz Türkmen, insana özgü değerlerin sanat ve iletişim disiplinlerinde savunulmasının önemine dair görüşlerini paylaştı. Bayburt'un Dede Korkut destanlarının ana yurdu olarak geleneksel ve çağdaş sanatlara ev sahipliği yapan bir yaşayan müze olduğunu katılımcılara anlatan Rektörümüz Türkmen, Üniversitemizin bu mirası yaşatmak adına hayata geçirdiği projelerden özet bilgiler paylaştı. Rektörümüz Türkmen sözlerini katılımcıları selamlayarak ve sempozyumun hayırlara vesile olmasını temenni ederek tamamladı. 
Sempozyum karma ve kişisel sergisi ile birlikte ilerleyen tarihlerde yayımlanacak olan bildiriler kitabını görmek için ilsans.com web adresi ziyaret edilebilir.
Yayın Tarihi:   , Son Günc. Tarihi: 
Yukarı