Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Rektörümüz Türkmen, Bilim Söyleşileri Kapsamında Gümüşhane'deki Öğrencilerle Buluştu
TÜBİTAK Bilim Söyleşileri kapsamında Gümüşhane Merkez, Kürtün ve Torul ilçelerindeki ortaokul ve lise öğrencileriyle buluşan Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen, "Türk Kültüründe Spor ve Sağlıklı Yaşam" başlıklı sunumunda sporun, nesiller arası kültür aktarımındaki rolünü ve sağlıkla ilişkisinin tarihini anlattı. 

İlk olarak Gümüşhane Merkez ilçesindeki Arzular Şehit Ramazan Meşe İmam Hatip Ortaokulu öğrencileriyle buluşan Rektörümüz Türkmen, daha sonra Torul Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Kürtün Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileriyle bir araya geldi. Aynı gün içinde üç farklı ilçede öğrencilerle bilim söyleşisi yapan Rektörümüz Türkmen, spor ve sağlıklı yaşam ilişkisine Türk kültürü perspektifinden bakmanın önemine değindi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği sunumda Türk kültürünün geniş bir coğrafyaya yayılan dinamik toplumların eseri olduğuna dikkat çeken Rektörümüz Türkmen, Selçuklulardan günümüze Türk kültüründe sporun gelişimi ve yerini örneklerle anlattı. Günümüzde Bocce, Bowling ve Dart gibi yeni disiplinlerin popülerleşmesine de dikkat çeken Rektörümüz Türkmen, 3'ten 93'e her yaş grubu için ideal olan bu spor türleri konusunda öğrencileri teşvik etti. 

Söyleşilere ev sahipliği yapan okulların yönetim kadroları ve öğretmenleri başta olmak üzere, konuk olan Gümüşhane Millî Eğitim Müdürü Adnan Gürbüz'e, Torul Kaymakamı Muhammet Kılıçaslan'a, Torul Millî Eğitim Müdürü Eyyüp Zengin'e, Kürtün Millî Müdürü Hüseyin Ak'a ve Kürtün Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Koç'a teşekkürlerini arz eden Rektörümüz Türkmen, Gümüşhane'deki öğrencilerle bir araya gelmeyi sürdürmeyi temenni etti.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı