Mezuniyet Sınav Başvuruları Hakkında

Mezuniyet sınavı nedir?

Mezun olabilmesi için eğitim-öğretim dönemleri boyunca (4 dönemin tamamı), en fazla üç dersi kalan 2. Sınıf ya da uzatmalı öğrencilerin başvurabildiği ve başarılı olduklarında mezun durumunda olabilecekleri sınavlara “Mezuniyet Sınavı” denir.

Mezuniyet sınavına kimler başvurabilir?

Mezuniyet sınavına, eğitim-öğretim dönemleri boyunca (4 dönemin tamamı) en fazla 3 (üç) dersten başarısız olan son sınıf öğrencileri başvurabilir.

En fazla 3 (üç) dersten başarısız olan öğrencilerin mezuniyet sınavlarına başvurabilmeleri için,  Bayburt Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nin 20. Maddesine göre;

1.  Mezuniyet sınav hakkından yararlanmak isteyen öğrencilerin; ders ya da derslerin açıldığı son yarıyılda ilgili ders ya da derslere kayıt yaptırmış olmaları gerekmektedir.

2. Mezuniyet sınav hakkından yararlanmak isteyen öğrencilerin; kayıt yaptırılan ders ya da derslerden devam şartını yerine getirmiş olmaları gerekmektedir.

Not: 3 (üç) dersten daha fazla başarısız olduğu dersi olan öğrenciler, dersin açıldığı son dönemde ders kaydı yapmamış öğrenciler ile derslerden devamsızlıktan kalmış öğrenciler, “Mezuniyet Sınavlarına” başvuramaz.

Başvuru tarihleri ne zaman?

13 Haziran 2022 Pazartesi günü 08:00-16:00 saatleri arasında yapılacaktır.

Mezuniyet sınavı için başvuruyu nasıl yapacağız?

Ekteki, “Mezuniyet Sınavı Başvuru Formu”, eksiksiz bir şekilde doldurarak çıktısını alıp imzaladıktan sonra Bölüm Başkanlığına elden teslim ediniz.

Mezuniyet sınavları ne zaman?

Mezuniyet sınavları, 14.06.2022 (Salı)  - 15.06.2022 (Çarşamba) tarihleri arasında yapılacaktır.

Mezuniyet sınavları nasıl yapılacak?

Mezuniyet sınavları, yukarıda belirtilen tarihler arasında Yüksekokulumuzda yüz yüze yapılacaktır. Sınava girebilecek öğrenci listesi ve sınav programı başvuru bitiminde web sayfamızda duyurular kısmında yayınlanacaktır.

Mezuniyet sınavlarından geçme notu kaç?

Mezuniyet sınavından başarılı olmak için 100 puan üzerinden en az 50 puan almak gerekir. Sınavda alınan not, ara sınav, yarıyıl içi çalışmaları, yarıyıl sonu sınavı ve bütünleme sınavına bakılmadan, o dersin harf notu yerine geçer.


Yayın Tarihi:   , Son Günc. Tarihi: 
Yukarı