Mobile Logo Dede Korkut Uyg. ve Arş. Merkezi

Dede Korkut Uyg. ve Arş. Merkezi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Korkut Ata’dan Günümüze Aşıklık Geleneği Uluslararası Sempozyumu (28 Şubat-1 Mart 2017)
“Korkut Ata’dan Günümüze Aşıklık Geleneği” adlı sempozyum, Bayburt Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü ve Bakü Devlet Üniversitesi ortaklığı ile 28 Şubat-1 Mart 2017 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Bakü şehrinde düzenlendi. 

Açılış konuşmalarını Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abel Meherremov, T.C. Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycan Milletvekili Hikmet Babaoğlu, TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Süleyman Çiğdem, Kazakistan Korkut Ata İlmi Araştırmalar Enstitüsü Müdür Yardımcısı Şırınbek Koybalıyev, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Folklor Enstitüsü Müdürü Muhtar İmanov ve Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü İbrahim Yıldırım yaptılar. 4 oturum halinde düzenlenen sempozyumda Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan’dan 42 bilim adamı bildiri sundu. Sempozyuma üniversitemiz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Süleyman Çiğdem, Doç. Dr. Hamdi Güleç, Yrd. Doç. Dr. Ferdi Güzel ve Yrd. Doç. Dr. Turgay Kabak birer bildiri ile katıldılar.  

Öte yandan sempozyumda Türk devletlerinin ortak kültür mirası olan Dede Korkut, farklı bilim ve sanat dallarının icralarıyla anıldı. Azerbaycanlı sanatçı Novruz Novruzlu’nun ‘Dede Korkut’ gösterisi ile başlayan programda, Kırgızistan grubu tarafından Dede Korkut canlandırıldı, Kazakistan grubundan sanatçılar ise Dede Korkut bestelerini seslendirdi.  Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye grubu tarafından âşık şiiri ve Orta Asya halk müziği icra edildi. Türkiye grubundan Bayburtlu Âşık Süphani üslubu ve müziğiyle büyük ilgi gördü. 
 
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı