Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
İnternet Bant Genişliğinde Türkiye Geneli İkinci Çeyrekteyiz
ULAKBİM tarafından internet hizmeti sağlanan 129 devlet üniversitesi arasında toplam internet bant genişliği bakımından 3600 Mbps ile 37. sıraya yükselen Üniversitemiz, ikinci çeyreklik dilimin üst sıralarında yer aldı. Bir internet ağında aynı anda iletilebilecek veri miktarının boyutunu ifade eden bant genişliği üzerine devam eden iyileştirme çalışmalarının sonunda önümüzdeki yıl birinci çeyrekte yer alınması bekleniyor. 

YÖK’ün dijitalleşme kapsamında tayin ettiği 8 pilot üniversiteden biri olan Üniversitemiz, internet ve yapay zekâ odaklı akıllı teknolojilere yönelik Ar-Ge atılımlarını sürdürürken özellikle hizmet altyapısını da eş zamanlı olarak genişletiyor. Kütüphane başta olmak üzere birçok birimde hizmetlerin interneti çalışmalarında aşama kat eden Üniversitemizin, erişilebilir internet hizmet hızı ise dünya standartlarını yakalamış durumda. Halihazırda toplam bant genişliği 3600 Mbps birime ulaşan internet altyapısı, Türkiye’deki 129 devlet üniversitesi arasında 37. sıraya yükselmeyi sağlarken, Üniversitemizin adını en yüksek hızda hizmet veren üniversiteler arasına yazdırdı. 

İnternet hizmet altyapısındaki dijitalleşmeyi yorumlayan Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen, dijital dönüşüm ve entegre kampüs kavramlarına atıflar yaparak şunları söyledi: “İçinde bulunduğumuz çağda özel olarak ne yaparsak yapalım ve işlerimizi hangi alanlarda ayırırsak ayıralım hepsinin ortak paydası dijitalleşme eş güdümüne dayanıyor. Tüm süreçleri dijital sistem ile entegre hale getirmemiz gerekiyor. Kurumsal olarak bir yıl içinde dijitale entegre edebileceğimiz insan, teçhizat ve diğer maddî kaynaklarımızın üst miktarı, dijital dönüşüm kapasitemizi belirliyor. Bilgi İşlem Daire Başkanlığımızın lider katkıları, Üniversitemizin dijital dönüşüm kapasitesini sürdürülebilir kılacak çalışmaları sayesinde birinci çeyreğe doğru emin adımlarla ilerleyen yürüyüşümüzü garanti altına aldı ve hızlandırdı. Bu yönüyle kurumsal dönüşüm kapasitemizin bir türevi olan dijital dönüşüm kapasitesine katkı sunan, Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız başta olmak üzere tüm personelimize teşekkür ediyor; daha güzel sonuçlara tez zamanda erişmeyi diliyorum.”
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı