Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Filistin'e Destek Olan Dünya Öğrencileri İçin Yürüdük
Üniversitemiz Öğrenci Konseyi öncülüğünde kurulan BAYÜ Filistin Hak Savunucuları-Öğrenci Girişim Kolektifinin çağrısıyla düzenlenen "Filistin'e ve Filistin Hak Savunucularına Destek Yürüyüşü" akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin geniş katılımlarıyla gerçekleşti. Yürüyüş sonunda Öğrenci Konseyinin başlattığı "Filistin İçin Direnen Dünya Akademisyenlerine ve Öğrencilerine Destek Beyannamesi" imza kampanyası metni okunarak destek çağrısı yapıldı. 

Cuma Namazını takiben Bâbertî Külliyesi Mustafa Köseoğlu Camii önünden geniş bir kortejle başlayan yürüyüşe çok sayıda akademik ve idarî perobelimiz, öğrencimiz ve vatandaşlar katıldı. Kortejde devasa Türkiye ve Filistin Bayraklarının yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya üniversitelerinde Filistin'e destek oldukları için insanlık dışı baskıya ve muameleye uğrayan akademisyenler ile öğrencilere destek bildiren Türkçe ve İngilizce pankartlar taşındı. Filistin ve Türkiye bayraklarının yanı sıra öğrencilerin hazırladığı dövizleri de taşıyan kortej, tören konuşmalarının ve nöbet duyurumunun yapılacağı nizamiye giriş kapısındaki alana kadar Filistin'e destek sloganları ve "Tekbir!" nidalarıyla yürüdü. Tören alanında yaptığı konuşmada Filistin meselesinin bir İslâmlık meselesi değil, insanlık meselesi olduğunu bildiren Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen, "Tabiri caizse 'cambaza bak!' oyunuyla alınan Temsilciler Meclisi kararları, güyâ anti-semitizm karşıtlığı gerekçesiyle direnişi ve gösterileri yasakladı. Oysa ki semitizm, Sâmi ırklardan olan tüm kültürleri kapsayan ve Filistinlileri de içine alan bir ibare olmasına rağmen takınılan bu indirgemeci tutum, anti-siyonizmi engellemek için bir maskedir. İnsanlık duyularıyla Filistin'in savunan tüm vicdan ehli dünya akademisyenlerini ve öğrencilerini selamlıyor, her daim yanlarında olduğumuzu bildiriyorum." dedi. 

Rektörümüzün büyük alkış alan konuşmasının ardından Filistin İçin Direnen Dünya Akademisyenlerine ve Öğrencilerine Destek  Beyannamesini kürsüden okuyan Öğrenci Konseyi Başkanımız Ömer Faruk Turan, change.org üzerinden de başlatılan imza kampanyasının metnini okudu ve herkesi kampanyaya katılmaya davet etti. (Kampanyaya katılmak için aşağıdaki linkten bağlanabilir ve haber görselleri arasındaki QR kodu tarayabilirsiniz.  Kampanya erişim linki: https://chng.it/S8zkwdwGr7) 

İmza kampanyası çağrısının ardından kürsüye çıkan Muhammed Saka, Mescid-i Aksa isimli şiiri okuyarak duygulandıran anlara sahne oldu. Tören, İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Abdussamed Varlı'nın Filistin şehitleri ve müdafiileri için okuduğu dualar ile sona erdi.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı