Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Dünyada Önde Gelen Akademisyenler, Sigara Bağımlılığıyla Mücadelenin Önemini Anlattı
Tıbbî farmakoloji ve aşı alanındaki çalışmalarıyla dünyanın önde gelen akademisyenleri arasında yer alan Prof. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu ile Prof. Dr. Mohammed Shoaib, nikotin bağımlılığının sinir sistemi üzerindeki etkilerini ve tedavi süreçlerini anlattıkları ‘Bağımlılık’ konferansında öğrencilerimizle bir araya geldiler. 

Genç Yeşilay Öğrenci Topluluğu, Sağlık Yönetimi Öğrenci Topluluğu, Sağlık Olsun Öğrenci Topluluğu ve Yeşilay Bayburt Şubesi ortaklığında Gökhan Budak Konferans Salonunda gerçekleşen Bağımlılık konferansı kapsamında, Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu “Otonom Sinir Sistemi ve Nikotin İlişkisi” başlıklı sunumunu yaparken, Hertfordshire Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mohammed Shoaib ise “Nikotin Bağımlılığı ve Tedavisi” başlıklı sunumunu yaptı. Sigara bağımlılığının halk sağlığı ve sürdürülebilir sağlıklı nesiller için önemli bir tehdit olduğuna dair farkındalık oluşturmayı amaçlayan konferansta, sigaranın sinir sistemindeki olumsuz etkilerinden bahsedilerek bağımlılığın gerekçeleri ve tedavi yöntemleri üzerinde duruldu. 

Prof. Dr. Hacımüftüoğlu, konferans konuşmasında otonom (özerk) sinir sisteminde ciddi yanıltıcı uyaran etkisi gösteren sigaranın, telafisi zor hasarlar bırakmanın yanı sıra genetik kodlara işleyen bazı patolojik etkenlere de sahip olduğunu belirterek, nikotinin güçlü bir alkaloid olarak sinir sisteminde bozunumsal uyaran etkisi meydana getirdiğini ifade etti. Prof. Dr. Shoaib ise, nikotin bağımlılığının gelişim ve yerleşme süreçlerini özetleyerek mevcut dejenerasyonun onarılması için yapılması gerekenleri anlattı. 

Konferans sonunda, davetli konuşmacılar Prof. Dr. Hacımüftüoğlu ve Prof. Dr. Shoaib’e Rektörümüz Türkmen tarafından teşekkür plaketleri takdim edildi. Konferansa, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Savaş Bülbül, Prof. Dr. Mahir Kadakal ve Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan, eski İlahiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, Yeşilay Bayburt Şube Başkanı Arif Akcan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı