Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Doç. Dr. Gökçe BBN Türk Ekranında Sismik İzolatörü Anlattı
Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hacı Süleyman Gökçe, BBN Türk Sabah Haberlerine bağlanarak son günlerde sürekli gündemde olan sismik izolatörün önemini anlattı. 

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaraları sarılmaya çalışılırken gündeme gelen depreme dayanıklı yapı tartışmaları, sismik izolatör adı verilen modern bir donatı sistemini çözüm önerilerinin merkezine taşıdı. Haber bülteninde sismik izolatörün işlevini tanımlayarak söze başlayan Gökçe, bu uygulamanın depremin oluşturduğu sarsıntı ve ivmeyi sönümlendirerek bina statiğini korumaya yardımcı olan bir sistem olduğunu söyledi. Gökçe, soğurucu özelliği olan izolatörlerin sarsıntıyı karşılayarak bina ile deprem ivmesi arasında bir set görevi üstlendiğini dile getirdi. Sismik izolatörün tek başına bir koruyucuymuş gibi algılanmasının da sakıncalı olduğuna dikkat çeken Gökçe, "Doğru bina tasarımlarıyla birlikte randımanlı çalışmasını beklediğimiz bu sistem, yanlış bir tasarıma uygulandığında mevcut manzaradan çok daha kötü sonuçların görülmesine yol açacaktır. Öncelikle doğru bina tasarımının konuşulması, sonrasında ise sismik izolatör gibi destekleyici donatı sistemleri farkındalığının tartışılması gerekir." dedi. 

Konuşmasının geri kalanında sismik izolatörün çalışma prensibini, mevcut kullanım alanlarını, yaygın uygulanabilirlik kapasitesini ve maliyetini anlatan Gökçe, yapı güvenliğinin bir bütün olduğunu söyleyerek tek bir alt sistemin kurtarıcı olmayacağını, en önemli önlemin doğru yapı tasarımı olduğunu kaydetti.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı