Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
"Dildeki Kirliliği" ve Türkçenin Geleceğini Konuştuk
Farkındalık Öğrenci Topluluğu ile Fikri Sınai Haklar Öğrenci Topluluğunun ortak düzenlediği "Dildeki Kirliliğe Genel Bakış" isimli konferansa konuk olan Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcımız Dr. Öğr. Üyesi Kürşad Kara, kolektif düşünme kapasitemizi yozlaştıran dilsel bozulmanın yaygın durumununa dair çarpıcı veriler paylaştı. 

Gökhan Budak Konferans Salonunda gerçekleşen Konferans dilin önemi ve toplumsal işlevine yönelik tanımlayıcı bir özet ile başladı. Dilin toplumsal inşa ve düşünme rolü üzerinde duran Kara, dinleyenlere dilin merkezde olduğu bir toplum modelinde yaşamanın sonuçları ve gerekliliklerini anlattı. Dilin doğru kullanımının sonuçlarını edebiyattan seçkilerle örnekleyen Kara, yanlış kullanımın düşünme kapasitesinde meydana getirdiği erozyonu yine dilin kendisiyle onarabilmenin imkanlarını açıkladı. Dilin insanı medeni kılan bir ölçüt olduğunu da özellikle belirten Kara, dildeki bozulmanın medeniyet krizi olduğunu kaydetti. Kara, sosyal medya başta olmak üzere popüler kültürün neden olduğu bayağılığın ve başkalaştırmanın doğrudan anlamı bozan bir yıkıma dönüşmesini çok sayıda örnekle gözler önüne serdi. Son dönemde her şeyin sonuna eklemlenen okuryazarlığın en başta dil için geçerli olduğunu unutmamak gerektiğini not düşen Kara, dilin korunmasını sağlayacak tedbirleri ve önerilerini dile getirdi. 

Konferans sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mahir Kadakal tarafından Kars'ta teşekkür belgesi takdim edildi. Konferansa ayrıca Rektör Yardımcımız ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.
Yayın Tarihi: 
Yukarı