Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Dede Korkut'un İzinde Pedal Çeviren Sporcuların Rotası, Bâbertî Külliyemizdi
Bu yıl ilki düzenlenmekte olan Bayburt Dede Korkut Bisiklet Festivalinin güzergahları arasında yer alan Bâbertî Külliyemiz, Dede Korkut'un İzinde Pedal çeviren sporcuların tarihi selamlama geçişine sahne oldu. Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen ile birlikte Üniversitemiz üst yönetimi ve personelinin de katıldığı festival turu, yüzlerce sporcuyu Bâbertî Külliyesinde bir araya getirdi. 

Bayburt Belediyesi ile Bayburt Valiliği koordinasyonunda 21-26 Ağustos tarihlerinde düzenlenen ve Üniversitemizin de paydaş olduğu 1. Bayburt Dede Korkut Bisiklet Festivali, çok sayıda devlet kurumunun yanı sıra Van Gölü Aktivistleri Bisikletçi Grubunun katkılarıyla gerçekleşiyor. Bayburt'un tarihsel, kültürel, sanatsal ve coğrafî mekânları olan Derebaşı Virajları, Bayburt Kalesi, Baksı Müzesi ve Kenan Yavuz Etnoğrafya Müzesi gibi güzergâhlara pedal çeviren sporcular, sporun her yönüyle yaşatıldığı Bâbertî Külliyemizi de festival rotası olarak ziyaret ettiler. Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen öncülüğünde start alan festival turunda, üst yönetimimiz, dekanlarımız, müdürlerimiz, akademik ve idari personelimiz pedal çevirdi. Bâbertî Külliyemizi dolaşan tüm yolları izleyerek turu bitiren festival grubuna eşlik eden Üniversitemiz temsilcileri, keyifli finalin ardından festival sporcularını alkışlarla uğurladılar. 

Tur alanında festival konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen, "Bu coğrafya, tarihin, kültürün ve geleceğin izinde ilerlemeyi hedefleyen birçok değer mirasçısı tarafından adım adım gezilmiştir. Bugün ise aynı hedef ve ruhla, Dede Korkut'un diyarını pedal pedal gezen bir sporcu ve seyyah grubunun rotasına eşlik etmek üzere toplandık. Bayburt Üniversitesi sporun her halinin yaşatıldığı bir gelenek ve gelecek sentezi olarak bu turu, zamanın mirasının sorumluluğunu taşımak adına önemli bir sembolik yolculuk şeklinde yorumlamaktadır. Tüm sporcularımıza, Külliyemizin tarihine anlam katan bu ziyaret için teşekkür ediyor ve güzergahlarında başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun." dedi.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı