Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
Boksun Efsanesi Şipal, Jübilesini 'Şampiyonların Üniversitesi'nde Yaptı
Kazandığı ulusal ve uluslararası şampiyonluklarla boksun efsaneleri arasına adını yazdıran Önder Şipal, 26 yıllık boks hayatını 19 Kasım 2022'de Üniversitemiz Busenaz Sürmeneli spor salonunda yapılan muhteşem jübile gecesiyle sonlandırdı. Üniversitemizde akademik kariyerine devam eden kardeşi Öğr. Gör. Onur Şipal ile birlikte boks camiasında 'Şipal Kardeşler' olarak nam kazanan Önder Şipal, kariyerinin en anlamlı maçına yüksek lisans eğitimi aldığı Üniversitemizde çıktı. 

Önder Şipal'in profesyonel kariyerindeki son maçına sahne olan  jübile gecesinde, büyük maç öncesinde millî ve uluslararası boksörlerin katıldığı 7 müsabaka gerçekleşti. Büyük maç için büyük ilgi ve tezahürat eşliğinde ringe çıkan Önder Şipal WBO Avrupa şampiyonu ve UBO Profesyonel Boks Dünya Şampiyonu Fatih Keleş karşısında son kez eldiven giydi. 26 yıllık profesyonel boks kariyerine 27 Türkiye Şampiyonluğu, Yıldızlar Avrupa Şampiyonluğu, Gençler Avrupa 3.'lüğü, Akdeniz Oyunları Şampiyonluğu ve 3.'lüğü, Üniversiteler Arası Dünya Şampiyonluğu ve 2016 Rio Olimpiyatları Temsilciliği olmak üzere 40 Altın, 10 Gümüş ve 19 Bronz madalya sığdırarak erişilmesi güç başarılar elde eden Şipal, Keleş ile yaptığı sembolik maçın ardından yetişmesinde en çok emeği olan  ailesi ve antrenörü Seyfullah Dumlupınar'ın elinden ödülünü alarak aktif boks hayatını sonlandırdı.

Şampiyonları ağırlayan gecede Şampiyonların Üniversitesi olan Üniversitemize teşekkürlerini ileten Şipal, Rektörümüz Prof. Mutlu Türkmen başta olmak üzere yetişmesinde emeği geçen tüm akademi ailemize minnet duygularını iletti. 

Şipal'in jübile maçını Üniversitemizde gerçekleştirmesi hakkında açıklama yapan Rektörümüz Türkmen, "Başarılarıyla sınırlarını aşarak dünyaya mâl olmuş bir ismin en önemli günlerinden birine ev sahipliği yapmak bizim için önemli ve seçkin bir tecrübeydi. Şampiyonların Üniversitesi olarak Önder Şipal, Onur Şipal, Busenaz Sürmeneli, Deniz Dağdelen gibi uluslararası başarılarla nam salmış sporcuların akademisiyiz. Akademimizde her yeni sporcu adayının kariyer hedefleri içinde Önder Şipal gibi bir sporcu olmak hayali mutlaka vardır. Bu hayalle iç içe yaşamak, ona tanıklık etmek ve deneyimlerinden istifade etmek, şampiyonluğa giden yolun motivasyonudur. Şipal Kardeşler, Üniversitemizle bağları sebebiyle her daim spor camiasının içinde olacaklar. Bu eşsiz geceyi bu nedenle bir son değil, yeni bir başlangıç olarak yorumluyor, Önder Şipal kardeşimize başarılarla dolu yeni bir kariyer diliyoruz" ifadelerini kullandı. 

Geceye Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen, İl Emniyet Müdürü Vekili Nihat Uzun, İl Millî Eğitim Müdürü Rahmi Güney, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Savaş Bülbül, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Çetin Yaman, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Murat Kul, Ak Parti İl Başkanı Hacı Ali Polat, akademisyenler, vatandaşlar ve öğrencilerin yanı sıra Önder Şipal'in millî takımdan Avrupa ve Dünya dereceli sporcu arkadaşları da katıldı. Adem Kılıççı, Ali Eren Demirezen,  Yakup Şener, Çetin Özdemir, Arif Boz, Erhan Şentürk, Olimpiyat Şampiyonu Busenaz Sürmeneli, Dünya Şampiyonu Şennur Lala ve oyuncu Barış Murat Yağcı, bu anlamlı gecede Önder Şipal'i yalnız bırakmadı.
Yayın Tarihi: 
Yukarı