Bayburt Üniversitesi Öğrencileri Sosyal Medyaya ‘Dikkat!’ Çekti
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Görsel-İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Dr. İmran Uzun, Üniversite Seçmeli Ders kategorisindeki Sosyal Medya Okuryazarlığı dersini alan öğrencileriyle birlikte ‘Dikkat Et!’ isimli bir enstelasyon sergisi açtı. Sergide sosyal medyanın bireysel ve toplumsal dönüşümler üzerindeki etkilerine dikkat çekme amacıyla seçilen dijital postlardan bir seçki yer aldı. 

Teknik Bilimler MYO Fuaye Alanındaki sergi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Uçurum, MYO akademisyenleri ve öğrencilerin katılımıyla açıldı. Sergi için  öğrenciler tarafından seçilen dikkat çekici sosyal medya postlarının misine yardımıyla tavandan sarkıtıldığı bir enstelasyon hazırladıklarını belirten Uzun, sosyal medyanın karmaşasının ve bireyi sürekli çağıran agresif dilinin aslında ne kadar köksüz, ağırlıksız ve bağlamsız olduğuna dikkat çekmek için bu tarz bir havada asılı durma kurgusu tercih ettiklerini söyledi. Enstelasyonun mana olarak mekan ve obje arkasındaki ilişkiyi belirleyen bir kurgu biçimi olduğunu ifade eden Uzun, serginin vermek istediği mesajın havada asılı duran ve kişinin etrafını saran dijital içeriklere ‘dikkat et’ deme konusunda bir farkındalıkla ilintili olduğunu dile getirdi. Gençlerin sosyal medyaya karşı dikkatli olması gerektiği fikrinde öğrencileriyle birlikte mutabık kaldıklarını vurgulayan Uzun, bazen doğrudan söylemek yerine sanatsal bir dil kullanmanın daha etkili olacağını kaydetti. Uzun, birlikte çalıştığı öğrencilerine emeklerinden ve sosyal sorumluluk bilinçlerinden ötürü teşekkür ederken, MYO Müdürü Doç. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan’a ise destekleri için ayrıca teşekkür etti. 

Serginin verdiği sosyal sorumluluk mesajlarının yanı sıra Üniversiteye kazandırdıkları sanatsal mizaç için sergi ekibine memnuniyetini bildiren Prof. Dr. Uçurum, öğrenciler eliyle gerçekleşen etkinliklerin daha anlamlı olduğunu söyledi.