Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
18 Mart Çanakkale Zaferini Şiir Dinletisi ve Konferansla Andık
Atatürkçü Düşünce Öğrenci Topluluğumuzun 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle düzenlediği şiir dinletisi ve konferans etkinliğinde bir araya gelen öğrencilerimiz, kendi yaşlarında destan yazan aziz nesli yâd ederek derin anlamları olan tarihsel kesitlere, Doç. Dr. Serdar Göktaş'ın anlatımıyla tanık oldular. 

Kültür Merkezimizdeki Şehit Mustafa Karasakal Tiyatro Salonunda gerçekleşen etkinlik, şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başladı. İlkin topluluk öğrencilerinin günün anısına yönelik şiir dinletileri ve veciz dolu tarihsel anlatımlarına sahne olan etkinlikte daha sonra, Çanakkale ruhunun tarihsel derinliklerini anlatmak üzere İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Serdar Göktaş kürsüye çıktı ve yaygın olarak bilinenler dışında pek fazla bilinmeyen destansı mücadele detaylarından bahsetti. Çanakkale zaferinin çağlar ötesi bir mücadele olmasının nedenlerini tarihsel, jeopolitik, siyasal ve toplumsal sonuçları itibariyle değerlendiren Göktaş, Kurtuluş Savaşı'nın manevi hikayesinin Çanakkale'de kök salmaya başladığını söyledi. Çanakkale'yi bilmenin bir ödev ve sorumluluk olduğunu sözlerine ekleyen Göktaş, şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anarak konuşmasını tamamladı. 

Etkinlik sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan tarafından Doç. Dr. Göktaş'a günün anısına ithafen teşekkür plaketi takdim edildi. Etkinlik, hatıra fotoğrafı çekimiyle sonlandı.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı