Mobile Logo Bayburt Üniversitesi

Bayburt Üniversitesi

Güvenli Şehrin Huzurlu Üniversitesi
10 Kasım'ı Çeşitli Etkinliklerle Andık
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete irtihalinin 85. yıl dönümünü münasebetiyle düzenlediğimiz 10 Kasım Anma Etkinlikleri kapsamında; Atatürk'ü Anma Koşusu, Şiir Dinletisi ve Konferans gerçekleşti. 

Spor Bilimleri Fakültemizin hazırlıklarını haftalar öncesinden başlattığı 10 Kasım Atatürk'ü Anma Koşusuna katılan öğrencilerimiz, 09.05'teki saygı duruşunun ardından Atatürk'ün gençliğe ödev kıldığı çevik ve dinamik ruhu temsil etmek üzere parkuru tamamladı. Anma koşusu aracılığıyla, "Zamanı durduran derin hüznü, zamanı yavaşlatan bir dinamizm mirasıyla saygıya dönüştüren gençler, 'Az Zamanda Çok İşler Yapma' felsefesinin gereği olarak geleceğe koştu" mesajı verildi. 

Günün diğer anma etkinliği ise, Bayburt Valiliğinin Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirdiği Anma Programıydı. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan'ın Üniversitemizi temsilen katıldığı programda, günün anlam ve önemini yaşatan çeşitli etkinlikler sahnelendi. 

Atatürkçü Düşünce Öğrenci Topluluğuyla birlikte düzenlediğimiz şiir dinletisi ve Öğr. Gör. Dr. Uğur Uçar'ın  konuşmacı olduğu, "Cumhuriyetin 100. Yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Anlamak" konferansı ise Şehit Mustafa Karasakal Tiyatro Salonunda gerçekleşti. Video gösterimi ile başlayan programda, İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Berat Ayberk Yurdakul, Orhan Seyfi Orhon'un "Gidiyor" isimli şiirini; Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Aygün Toprakçı ise Ümit Yaşar Oğuzcan'ın "Mustafa Kemal'i Düşünüyorum" isimli şiirini okudu. Şiir dinletisi sonrasında konferans için kürsüye gelen Öğr. Gör. Dr. Uğur Uçar, Atatürk'ün çağ ötesi vizyonu olan Cumhuriyetin, onu anlamak için ne kadar büyük bir yaşayan miras olduğunu anlattı. Cumhuriyet kazanımlarının bugünün ve geleceğin Büyük Türkiye'sini inşa eden temel yapı taşları olduğundan söz eden Uçar, Atatürk'ün ileri görüşlülüğünün çağlar boyunca nesilden nesile aktarılan bir ülkü olacağını dile getirdi. Sözlerini, Atatürk'ü anlamanın binlerce yıllık Türk tarihinin bugününü ve geleceğini anlamakla eşdeğer olduğunu ifade ederek sonlandıran Uçar, minnet ve saygı duygularıyla konferansını tamamladı. 

Etkinliklere Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan ile Prof. Dr. Mahir Kadakal'ın yanı sıra, birim yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Yayın Tarihi: 
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük MEtin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yukarı