Yaşam Tarzımızın Kanserle İlişkisi Semineri

Sağlık Bilimleri Fakültesi, 17.04.2018 tarihinde Seminer Günleri kapsamında Ulusal Kanser Haftası nedeniyle; kanser, kanserin nedenleri, kanserin önlenmesi ve erken tanı konusunda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi amacıyla ‘’Yaşam Tarzımızın Kanserle İlişkisi’’ konulu seminer düzenledi.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Filiz AYGÜN ERTÜRK tarafından gerçekleştirilen seminerde kanserin dünyada en sık görülen ölümcül hastalıklar listesinde ikinci sırada yer aldığı, Türkiye'de her 5 ölümden 1'inin kanser nedeniyle gerçekleştiği bilgisi verilirken kansere bağlı ölümlerin üçte birinin temel davranış ve beslenme alışkanlıklarıyla ilgili olduğu ve sadece sigara kullanmama, sağlıklı beslenme, fiziksel olarak aktif olma ve enfeksiyonlara zamanında müdahale edilmesiyle, kanserin yüzde 40 oranında önlenebilir bir hastalık olduğu vurgulandı.

Seminere katılan akademisyen ve öğrencilere erken tanı ve tedavisi mümkün bir hastalık olması nedeniyle kanser riskini, kanserin erken belirti ve bulgularını bilmenin, rutin yaptırmamız gereken tetkikleri ihmal etmemenin kanserden korunmada oldukça önemli olduğu aktarılırken kansersiz bir yaşamın, yaşam tarzımızı düzenleyerek, bilinçle, doğruları öğrenerek ve yanlışlardan kaçınarak gerçekleşeceği mesajı verildi.