Sobiad Sosyal Bilimler Atıf Dizini
Sobiad Sosyal Bilimler Atıf Dizini 31 Aralık 2018'e kadar erişime açılmştır.
 

Sobiad Sosyal Bilimler Atıf Dizinine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Amaç


Sosyal Bilimler Atıf Dizini’nde Amaç; Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerinde yayınlanan makalelerde yazarların başka makalelere ve kitaplara yaptıkları atıfları ortaya koymaktır.

Bu amaç doğrultusunda veri tabanına kayıtlı bir derginin diğer dergiler arasındaki impact (etki) değerini belirlemeyi amaç edinmiştir.

Bilim adamlarının bilimsel bilgiye ulaşma konusunda harcadıkları zamanı kısaltmaya yönelik tek merkezden hızlı çözüm sağlamayı hedeflemektedir.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini; veri tabanına kayıtlı elektronik dergilerin yeni sayılarının sisteme dahil edildiği ve atıf yapılan bilim adamına mail yoluyla bilgi verildiği bir sistemdir.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini kayıtlı dergi sayısını her geçen gün artırmayı hedeflemektedir.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini; sosyal bilimler alanında en çok atıf yapılmış makaleyi ve kendisine en çok atıf yapılan bilim insanını ve üniversite bazında yayın ve atıf sayısını, düzenli olarak kamuoyuyla paylaşmayı amaçlamaktadır.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini; sosyal bilimler alanında nerdeyse her derginin kendisine göre oluşturduğu kaynakça,dipnot gösterimini, atıf kullanımını standartlaştırmayı amaç edinmektedir.

Kapsam ve İçerik


Sosyal Bilimler Atıf Dizini’nde Kapsam;

Süreli olarak en az bir yıl yayın yapmış elektronik dergilerin kaynakçaları taranmış bu tarama sonucunda dayazarın/yazarların eserlerinde yaptıkları atıflar ortaya konulmuştur.

Sosyal bilimler Atıf Dizini’nde İçerik;

Kayıtlı dergilerin tam metin ve özetlerine ulaşmaktır. Ayrıca impact değeri belirlenen bir derginin diğer dergiye göre etkideğerinin istatistiksel olarak ortaya koymaktır.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini ile güncel makaleler anında görüntülenebilmekte istenildiği taktirde makalelerin özetlerine vetam metnine erişim sağlanabilmektedir.

Taranan dergiler başlığında dergi linkleri aktif olacak böylelikle Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerine dergilereulaşım daha hızlı ve kolay olacaktır.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini; hem bireysel üyelik hem de kurumsal üyelik kabul etmektedir. Böylelikle hem tek kullanıcılıhem de çok kullanıcılı bir kitleye hitap etmektedir.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini; Türkiye merkezli elektronik dergilerde bulunan hem Türkçe hem de diğer dillerde yapılmışyayınları kapsamaktadır.

Sosyal Bilimler Atıf Dizini, sosyal bilimler alanında yapılmış ulusal tek atıf arama dizinidir.

 

 
Sobiad Sosyal Bilimler Atıf Dizini Hakkında: Sobiad, Sosyal Bilimler alanında yayınlanan 570 derginin indekslendiği,atıflarının bulunduğu bir veritabanıdır ve aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir.
 
Sobiad'da;
*  570 adet dergi bulunmaktadır.
*  170,281 adet makale bulunmaktadır.
*  3,382,514 adet atıf bulunmaktadır.
*  dergi,makale ve atıf sayıları gün geçtikçe artmaktadır.
 
Hangi özellikler mevcuttur?
 
Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini), en basit arayüzü hedefleyerek kullanıcıların atıflarını bulmasına olanak sağlayacak yardımcı araçlar sunmaktadır:
*  Atıfta ara,İçerikte ara olmak üzere 2 farklı arama seçeneği mevcuttur.
*  Arama sonuçlarında yıllara göre sıralama seçeneği mevcuttur.
*  Her makale için yazar,özet,sayı,yıl,tür gibi bilgiler arama sonucundan makaleye tıklanarak erişilebilir, makaleler indirilebilir.
*  Kurumsal başvuru alınır ve kurumsal kullanım uygulanır.
*  Kurumsal kullanım sayısı ve makale indirme sayıları istatistik raporu olarak kuruma sunulur.
*  www.sobiad.com mobil uyumlu bir sitedir.