Diyetisyenler ‘Obez Medyayı’ Anlattı

Diyetisyenler ‘Obez Medyayı’ Anlattı

Beslenme ve Diyetetik Öğrenci Kulübü’nün düzenlediği ‘Diyetisyenler Anlatıyor: Obez Medya’ isimli konferansta konuşan Didem Kanca Üstay ve Pınar Nur Doğan, medya kanalıyla oluşturulan yanlış beslenme bilincini anlattı.

Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta ilk olarak söz alan Üstay, medya ekolojisinin yıldızlaştırdığı bazı diyetisyenlerin, kitleleri yanlış bilgilendirme pahasına sektörel bir mantıkla ve kar amacıyla hareket ettiğini söyledi. Diyetisyenliği zayıflama ve obezliğe karşı bir trend olarak göstermenin yanlış olduğuna işaret eden Üstay, medyada seyredilen realite programlar ve türevi sayılan kadın programlarının maskeleyici bir halkla ilişkiler operasyonuna dönüşebildiğini dile getirdi.

Türkiye’de belli başlı kişilerin uzman olarak topluma sunulduğu fikri üzerine yoğunlaşan Doğan ise, sağlık ve beslenme ilişkisinin kasıtlı bir yönlendirme ile manipüle edildiği içeriklerin giderek yaygınlaştığını ifade etti. Beslenmenin medyanın çıkarları ve Reyting beklentileri doğrultusunda esnetilmeyecek kadar ciddi ve riskli bir konu olduğu görüşünde birleşen konuşmacılar, diyetisyen adaylarını meslek etiği konularında uyardı.

Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu akademisyenleri ile öğrencileri katıldı.