Arı Ürünlerinin Sağlıkla İlişkisi

Bayburt Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen ‘Arı Kovanından Gelen Sağlık' Konferansı ile Bayburtlu arıcıların sorunlarını ve vizyonlarını değiştirmeye yönelik bilgiler verildi.

Bayburt Üniversitesi Prof. Dr. Gökhan Budak Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Aslı ÖZKÖK konuşmacı olarak katıldı. 

Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr.Öğr.Üyesi Nesrin Ecem BAYRAM'ın moderatörlüğündeki Konferans kapsamında katiteli bal üretimine  ve bal dışında arıcılıktan elde edilen diğer ürünlere bilinçli bir şekilde yönelme tavsiyesi verildi. Ayrıca konferansta arı ürünlerinin sağlıkla ilişkisi üzerinde durularak arıcılara yararlı bilgiler verildi.

Arıcıların merak ettiği durumların soru-cevapla aydınlatıldığı konferansa Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Nesrin Ecem BAYRAM, Aydıntepe İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat KURT, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Vekili Metin BİLGİN ile birlikte arıcılar, veterinerler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.