KİŞİSEL BİLGİLER
Profesör RABİL AYAZOĞLU
Ünvanı Profesör
Adı Soyadı RABİL AYAZOĞLU
E-Posta rayazoglu@bayburt.edu.tr
Dahili 34-67
Dahili 3467
YÖKSİS YÖK Akademik Sayfam
Tüm bilgilerinizi Personel Kimlik Sistemi'nden düzenleyebilirsiniz.
BAĞLI BİRİMLER
Fen Bilimleri Enstitüsü Enstitü Yönetim Kurulu
Fen Bilimleri Enstitüsü Enstitü Kurulu
Eğitim Fakültesi Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi
Mühendislik Fakültesi Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi
İlahiyat Fakültesi Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi
Mühendislik Fakültesi Fakülte Kurul Üyesi
İlahiyat Fakültesi Fakülte Kurul Üyesi
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Fakülte Kurul Üyesi
Eğitim Fakültesi Fakülte Kurul Üyesi
Matematik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı
Matematik Eğitimi Profesör
YAYINLAR
SCI, SCI-Expanded, SSCI ve AHCI tarafından taranan dergilerde yayımlanmış teknik not, editöre mektup, tartışma, vaka takdimi ve özet türünde yayınlar dışındaki tam makale veya derleme
.R. A. Mashiyev, B. Cekic, F. I. Mamedov and S. Ogras. Hardy’s Inequality in Power- type Weighted Lp(x) Spaces, Journal of Mathematical Analysis and Applications, 334(1), (2007), 289-298.
R. A. Mashiyev. Some Properties of Variable Sobolev Capacity. Taiwanese Journal of Mathematics. Vol.12, 3 (2008), 671-679.
S. Ogras, R. A. Mashiyev, M. Avci and Z. Yucedag. Existence of Solutions for a class of Elliptic Systems in Involving the ( p(x), q(x)) -Laplacian, Journal of Inequallities and Applications, JIA, ID612938, (2008), p.16.
O. M. Buhrii, R. A. Mashiyev. Uniqueness of solutions of the parabolic Variational inequality with variable exponent of nonlinearity. Nonlinear Analysis: Theory,Methods & Applications, 70(2009), 2325-2331.
R. A. Mashiyev, G. Alisoy and S. Ogras. Some properties of the First Eigenvalue of the -Laplacian on Riemannian Manifolds, Turkish Journal of Mathematics, 33(2009), 351-358.
R. A. Mashiyev, S. Oğras, Z. Yucedag and M. Avcı. Nehari Manifold Approach for Dirichlet Problem Involving the p(x)-Laplacian Equation, J. Korean Math. Soc. 47(2010), 845 –860.
R. A. Mashiyev, G. Alisoy and S. Ogras. Lyapunov, Opial and Beesack inequalities for one-dimensional p(t)-Laplacian equations, Applied Mathematics and Computation, V.216, I.12, (2010), 3459-3467.
R. A. Mashiyev, B. Cekic and O. M. Buhrii. Existence of solutions for p(x)−Laplacian equations, E. J. Qualitative Theory of Diff. Equ., 65. (2010), p.1-13.
B. Cekic and R. A. Mashiyev. Nontrivial Solution for a Nonlocal Elliptic Transmission Problem in Variable Exponent Sobolev Spaces, Abstract and Applied Analysis,vol. 2010, Article ID 385048, (2010), p.12.
B. Cekic and R. A. Mashiyev. Existence and Localization results for p(x)- Laplacian via Topological Methods, Fixed Point Theory and Applications, Article ID 120646, (2010), p.7.
R. A. Mashiyev, G. Alisoy and S. Ogras. Solutions to semilinear p-Laplacian Dirichlet problems arising in population dynamics, Appl. Math. Mech.-Engl. 31(02),(2010), 247-254.
R. A. Mashiyev and O. M. Buhrii, Existence of solutions of the parabolic variational inequality with variable exponent of nonlinearity, J. Mathematical Analysis and Applications, 377(2011), 450-463
Mustafa Avci, Bilal Cekic and R. A. Mashiyev. Existence and multiplicity of the solutions of the -Kirchhoff type equation via genus theory, Mathematical Methods in the Applied Sciences, DOI:10.1002/mma.1485, 2011.
R. A. Mashiyev, B. Cekic, M. Avci and Z. Yucedag. Existence and multiplicity of weak solutions for nonuniformly elliptic equations with nonstandard growth condition, Complex Variables and Elliptic Equations, DOI:10.1080/17476933.2011
Rabil Mashiyev, Zehra Yucedag and Sezgin Ogras. Existence and multiplicity of solutions for a Dirichlet problem involving the discrete p(x)-Laplacian operator, Electronic Journal of Qualitative Theory of Differential Equations, 67, p.1-10, 2011.
R. A. Mashiyev. Three solutions to a Neumann problem for elliptic equations with variable exponent, Arabian Journal of Mathematics (AJM), DOI 10.1007/s13369-011-0141-x, 36:1559-1567, 2011.
Zehra Yucedag, Mustafa Avci and R. A. Mashiyev. On an Elliptic System of -Kirchhoff-Type Under Neumann Boundary Condition, Mathematical Modelling and Analysis, dx,doi. org/10.3846/13926292, 2011.
B. Cekic, A. V. Kalinin, R. A. Mashiyev and M. Avci. (Ω) estimates of vector fields and some applications to magnetostatics problems, Journal of Mathematical Analysis and Applications, V. 389, Issue 2, 838-851, 2012.
Rabil Ayazoglu (Mashiyev), Mustafa Avci, Positive periodic solutions of nonlinear differential equations system with nonstandard growth, Applied Mathematics Letters, 43 (2015), 5-9.
Rabil Ayazoglu (Mashiyev), Javanshir J. Hasanov, On the boundedness of B -Riesz potential in the generalized weighted B -Morrey spaces, Georgian Mathematical Journal, V. 23, Issue 2, 2016.
R. Ayazoglu, I. Ekincioglu, Electrorheological Fluids Equations Involving Variable Exponent with Dependence on the Gradient via Mountain Pass Techniques, Numerical Functional Analysis and Optimization 37 (9), 1144-1157, 2016.
Uluslararası kongre, sempozyum, panel ve çalıştay gibi bilimsel toplantılarda sözlü olarak sunulan ve tam metin olarak yayımlanan bildiri
M. Avcı, S. Ogras and R. A. Mashiyev, A new solution of some weighted problem for Riemann-Liouville and Weyl operators, WSPC-Proceedings ISAAC07, February15 (2009), Turkey.
R. Ayazoğlu, E. Akkoyunlu, R. Şimşek, Korozyon Hasarının Matematiksel Modelleri, (XIV. International Corrosion Symposium (KORSEM 2016)), October 5-7, 2016, Bayburt, Turkey.
Uluslararası kongre, sempozyum, panel ve çalıştay gibi bilimsel toplantılarda sözlü sunum, özet metin olarak yayımlanan veya poster olarak sergilenen bildiri
R. A. Maşiyev, Bir kısım Quasi-eliptik Denklemler için Genel Sınır-Değer Problemlerinin Çözümleri. Araştırmacıların uluslar arası 5. Kong.1-9, (1982),176- 177, Bakü.
R. A. Maşiyev, Hölderin Tekrarlanan Genelleşmiş İntegrel koşulunu sağlayan Karışık Türevli Fonksiyonların Sınır Özellikleri. Fonk.Teor. Modern Problemleri, Uluslar arası Kong. 19-29, Mayıs, (1989), Bakü.
R. A. Mashiyev, B.Cekic and S.Ogras, On the Sobolev –Type Inequalty for Lebesgue Spaces with a Variable Exponent. International Workshop on Analysis and Its Applications. Mersin University, Institute of Mathematics of NAS of Ukraine,Taras Shevchenko National Universty of Kiev, September 07-11, (2004), Mersin,Turkey.
B. Cekic, R. A. Mashiyev and S.Ogras, Regularity of the Fractional Maximal Operator in Spaces. International Workshop on Analysis and Its Applications. Mersin University, Institute of Mathematics of NAS of Ukraine,Taras Shevchenko National University of Kiev, September 07-11, (2004), Mersin,Turkey.
R. A. Mashiyev, О неравенстве типа Соболева-Орлича с переменным показателем суммируемости в . ( ’de Degişken Üstlü Sobolev –Orlicz tipli Eşitsizlikler).Int. Conference Analysis and Related Topics, 17- 20, November, (2005), Lviv, Ukraina.
R. A. Mashiyev, Application on some Inegualites to Differential Eguations with p(x)-growth contitions, Internnational Conferece on Diff. Equations. 12-17, September (2006), Lviv, Ukraina.
B. Çekiç and R. A. Mashiyev, Eigenvaues of p(x)-Laplasian Dirichlet problem, Third Intern. Confer. Diff. Equat. Appl.,3-6 November, (2010), Lviv, Ukraine.
R. A. Mashiyev and M. Avci, Existence of soutions for nonuniformly ellipticequations of p(x)-Laplacian type, Third Intern.Confer. Diff. Equat. Appl., 3-6 November, (2010), Lviv, Ukraine.
O. M. Buhrii and R. A. Mashiyev, Some parabolic variational inegualities with variable exponents of nonlinearities, Inter. Conference Nonlinear Partial Differential Equations, September 6-11, (2010), Dnepropetrovsk, Ukraine.
R. A. Mashiyev, Zehra Yucedag and Sezgin Ogras, Solutions of nonlinear elliptic diference equations with nonstandard growth condition, OMTSA, Operat.Morrey-Type and Applicatios (Dedicated to 70th Birthday of Proffesor Victor I.Burenkov, May 20-27, 2011, Kırşehir.
M. Avci, B. Cekic and R. A. Mashiyev, Power-type weighted Hardy and Hankel operators in variable exponent Morrey space, OMTSA, Operat. Morrey-Type and Applicatios (Dedicated to 70th Birthday of Proffesor Victor I. Burenkov, May 20-27, 2011, Kırşehir.
O. Panat, O. Buhrii, M. Bokalo and R. Mashiyev, Mixed Problem for Kirchhoff type Equations with Variable Exponent of Nonlinearity, International Skorobatbotko Mathematical Conferece, Drohobych, September 19–23, 2011, Ukraine.
Rabil AYAZOGLU (Mashiyev), Sezgin AKBULUT and Ebubekir AKKOYUNLU, Dirichlet Boundary Problem for the p(x) Laplacian Equations With Dependence on Gradient, Intern. Conf. Math. and Math. Education (ICMME-2016), May 12-14, 2016, Turkey.
Ebubekir Akkoyunlu, Gulizar Alsoy, R. Ayazoglu, A priori bound for positive solutions of N-Laplacian with critical exponential nonlinearity, International Conference on Applied Mathematics and Analysis (ICAMA2016), July 11, 2016, Ankara, Turkey.
R. Ayazoglu (Mashiyev), Existence of solutions for a boundary value problem involving p(x)- biharmonic operator, International Conference on Diff. Equat. Dedicated to the 110 th Anniversary of Ya. B. Lopatynsky, September 20-24, 2016, Lviv, Ukraine.
R. Ayazoglu (Mashiyev), Existence of nontrivial solutions for Schrödinger--Kirchhoff equations in ℝ^{N} involving superlinear at infinity, International Conference on Diff. Equat. Dedicated to the 110 th Anniversary of Ya. B. Lopatynsky, September 20-24, 2016, Lviv, Ukraine.
R. Ayazoğlu, R. Şimşek, E. Akkoyunlu, Korozyon Potansiyeline Göre Polarizasyon Eğrilerinin Değişimi, XIV. International Corrosion Symposium (KORSEM 2016), October 5-7, 2016, Bayburt, Turkey.
SCI, SCI-Expanded, SSCI ve AHCI dışındaki uluslararası indeksler tarafından taranan dergilerde yayımlanmış teknik not, editöre mektup, tartışma, vaka takdimi ve özet türünde yayınlar dışındaki tam makale veya derleme
A.C. Cebrayılov and R. A. Maşiyev. About the index of the differential operator of the Dirichlet's problem for the quasi- elliptical linear equation with degeneracy, Dokl. Az. Natiaonal Sci. Acad., 3-6. V.18. №10.1987, 87-89.
R. Mashiyev, B. Cekic and S. Ogras. On The Hardy’s Inequality in (0,∞) Spaces, J. of Inegualities in Pure and Applied Math., V.7, Issue 3, 2006.
R. A. Mashiyev and Z.Yucedag. Trace properties in normed spaces established by using of mixed derivaties, Mat. Studii, N.1, V. 31, 2009.
B. Cekic, G. Alisoy and R. A. Mashiyev. Interpolation inequalities in power type weighted Lebesgue-Sobolev spaces, International Journal of Pure and Applied Mathematics, IJPAM , V. 71, No. 3, 375-382, 2011.
M. Avci, R. Ayazoğlu (Mashiyev), Existence and uniqueness of solutions of a nonlocal problem involving the p(x)-Laplacian, Annals of the University of Craiova, Mathematics and Computer Science Series,Volume 37(1), 2013
M. Avci, R. Ayazoglu (Mashiyev). Existence and uniqueness of solutions for a quasilinear elliptic equation involing p- Laplacian, Inter. J. Dif. Equations and Applications, Volume 12 No. 2, 95-102, 2013.
M. Avci and R. Ayazoglu (Mashiyev), Existence of nontrivial solutions for a quasilinear equation involving p-Laplacian, International Electronic Journal of Pure and Applied Mathematics, Volume 86 No. 1, 2013, 131-139.
M. Avci, R. Ayazoglu (Mashiyev) and B. Cekic, Solutions of an anisotropic nonlocal problem involving variable exponent, Advances in Nonlinear Analysis, Vol. 2 (3), 325–338, 2013.
M. Avci, R. Ayazoğlu (Mashiyev) and B. Cekic, Existence of solutions for an elliptic equation with nonstandard growth, International Journal of Pure and Applied Mathematics, vol 86(1),131-139, 2013.
Mustafa Avci and Rabil Ayazoglu (Mashiyev), Solutions of Nonlocal p1(x),p2(x)- Laplacian Equations, International Journal of Partial Differential Equations, Volume 2013, Article ID 364251, 7 pages
M. Bokalo, O. Buhrii, R. Ayazoğlu (Mashiyev), Unique solvability of initial boundary value problems for anisotropic elliptic-parabolic equations with variable exponents of nonlinearity, Journal of Nonlinear Evolution Equations and Applications, v.13,no.6, p.67-87,ISSN 2161-3680, 2014.
Z. Yucedag, R. Ayazoglu (Mashiyev), Existence of Solutions for a Class of Kirchhoff-type Equation with Nonstandard Growth, Universal Journal of Applied Mathematics 2(5): 215-221, 2014.
Rabil Ayazoglu(Mashiyev) and Mustafa Avcı, Extence of three solutions for a quasilinear elliptic equations involing the p(x)-Laplace operator, Sarajevo Journal of Mathematics, Vol.10 (23) (2014), 1–13.
R. A. Mashiyev, B.Çekiç and G.Alisoy, On The Sobolev –Type Inequality for Lebesgue Space with a Variable Exponent. International Matematical Forum, V. № 27, (2006), 1313-1323.
R. A. Mashiyev, B.Çekiç, Sobolev type Ineguality for Spaces Lp (x), Int. J.Contemp. Math. Sci . V. 2. № 9,(2007) 423-429.
M. Avci and R. Ayazoglu (Mashiyev), Existence and uniqueness of solutions of a nonlocal problem involving the p(x)-Laplacian, Annals of the University of Craiova, Mathematics and Computer Science Series Volume 41(1), 2014.
R. Ayazoglu (Mashiyev), M. Avcı and N. T. Chung, Existence of solutions for nonlocal problems in Orlicz-Sobolev spaces via monotone method, Electronic Journal of Mathematical Analysis and Applications, Vol. 4(1) , 2016.
R. Ayazoglu (Mashiyev), I. Ekincioglu and G. Alisoy, Periodic solutions for a kind of Lienard-type p(t)-Laplacian equation, Acta Universitatis Apulensis, No. 47, 61-72, 2016.
Javanshir J. Hasanov, Rabil Ayazoglu (Mashiyev) and Lale R. Aliyeva, Construction of Green function for Bessel-Helmholtz equation, International Journal of Applied Mathematics, Volume 29 No. 5, 2016, 509-522.
Diğer uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan teknik not, editöre mektup, tartışma, vaka takdimi ve özet türünde yayınlar dışındaki tam makale veya derleme
R. A. Maşiyev, Diferansiyellenebilir fonksiyonların integral temsili, AzNİNTİ. AZ., 291(1984), 1-23.
R. A. Maşiyev, Genel Hölder koşulunu sağlayan karışık türevli fonksiyonların diferansiyel özellikleri, AzNİNTİ AZ., 39(1985), 22-38.
R. A. Maşiyev, Çok değişkenli fonksiyonların karışık türevlerinin Lp normları arasındaki eşitsizlikler, AzNİNTİ AZ., 393(1985), 5-18.
L. M. Haciyev ve R. A. Maşiyev, Gaz-sıvı konurunun değişmesi hakkında kontakt sınır probleminin çözümü, AzNİNTİ AZ., 2001 (1994), 71-83.
Alanında yayımlanan bilimsel kitap yazarlığı
H. M. Guliyev, Y. B. Mamedov ve R. A. Maşiyev. Diferansiyel Denklemlerin Kurulması, Bakü – 1995.
R. A. Maşiyev. Doğrusal Programlama, Bakü-1999.
R. A. Maşiyev ve A.Ç. Agamalıyev. Çok Değişkenli Fonksiyonların Ekstremumları, Bakü – 2001.
R. A. Maşiyev. Lineer Cebir ve Analitik Geometrinin Elemanları, Bakü – 2001.
Üniversite bilimsel araştırma projelerinde (BAP) proje yöneticiliği
Diferansiyellenebilir Fonksiyonların İntegral Temsilleri ve Besov-Nikolskii-Orlic tipli Uzaylarına Uygulamaları. DÜAPK-05-FF-33, 2005-2007 (Proje Yöneticisi).
Sabit ve Değişken Üstü Lebesgue ve Sobolev Uzaylarında Standart ve Standart Olmayan Büyüme koşullu Parabolik ve Eliptik Diferansiyel Denklemlerin Çözümleri. DÜAPK-2008-59-74, 2008-2009 (Proje Yöneticisi).
Standart Olmayan Büyüme Koşullu Nonlineer Eliptik Denklemlerin Çözümleri ve Electrorheological Akışkan Denklemlerine Uygulamaları; DÜBAP 10-FF-15, 2010-2011 (Proje Yöneticisi).
Üniversite bilimsel araştırma projelerinde (BAP) görev almak
Değişken Üstlü Lebesgue ve Sobolev Uzaylarında Gömme Teoremleri. DÜAPK-04- F- 40, 2004-2006 (Projede Görevli Eleman).
Ulusal kongre, sempozyum, panel ve çalıştay gibi bilimsel toplantı ve etkinliklerde sözlü sunum, özet metin olarak yayımlanan veya poster olarak sergilenen bildiri
H. M. Kuliyev ve R. A. Maşiyev, Merkeze göre Simetrik yerleşen iki Plakaya etkili Kontakt basınç Paylanmasının Teorik Analizi. AzİMU’nun Bilimsel Kongresi.7. bölüm, (1997), 198-200, Bakü.
F. H. İsrafilov ve R. A. Maşiyev, Üçtertibli adi Diferansiyel Denklemler için Sınır-değer Probleminin Global Çözümü. AzİMÜ Bilimsel Kongresi.2.bölüm, (2001), 243-248, Bakü.
R. A. Maşiyev, Sınırda Dejenere olan Quasi-Elliptik denklemler için genelleşmiş Dirichlet problemi, AzIMU, №7, (2003), 402-403, Bakü.
R. A. Mashiyev and M. Avci, Existence of Solutions for a p(x)-Laplacian in, Workshop on Differential Equations and Applications, April,18-20, (2008), Pamukkale Univer., Turkey.
R. A. Mashiyev, Zehra Yücedağ, Kirchoff tipli anizotropik diskret sınır değer problemleri için zaif çözümler. XXIV. Ulusal Matematik Sempozyumu, Uludağ Üniversitesi, 07 – 10 Eylül 2011, Bursa.
Ramazan Bereket, Rabil Ayazoğu, Zekeriya Karadağ, Cansu Mehtap Bayman, Dinamik ve Etkileşimli Matematik Öğrenme Ortamlarında Dönüşüm Geometrisi Uygulamaları, Türk Bilgisayar ve Matematik Eğitimi Sempozyumu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi, 20-22 Haziran 2013, Trabzon.
Cansu Mehtap Bayman, Zekeriya Karadağ, Rabil Ayazoğu, Ramazan Bereket, Çevirimçi ortamlarda geometrik düşüncenin gelişimi: Bir durum çalışması, Türk Bilgisayar ve Matematik Eğitimi Sempozyumu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi, 20-22 Haziran 2013, Trabzon.
M. Avcı, Rabil Ayazoğlu, p(x)-Laplace operatörü içere bir eliptik denklemin çözümünün varlığı ve tekliği, XXVI Ulusal Matematik Sempozyumu, Dicle Üniversitesi, 4-7 Eylül 2013, Diyarbakır.
Z. Yücedağ, Rabil Ayazoğlu, Standart olmayan büyüme koşullu lokal olmayan bir denklemin çözümlerinin varlığı, XXVI Ulusal Matematik Sempozyumu, Dicle Üniversitesi, 4-7 Eylül 2013, Diyarbakır.
Zehra Yücedağ ve Rabil Ayazoğlu (Mashiyev), Kirchhoff tipli Anizotropik diskret sınır değer problemlerinin çözümünün varlığı, Perşembe - Anakara Matematik Günleri, 12-13 Atılım Üniversitesi, 12 -13 Haziran 2014.
Diğer hakemli dergilerde yayımlanmış tam makale
Rabil Mashiyev, Some Applications to Lebesgue Points in Variable exponent Lebesgue Spaces, Cankaya Univer. J. of Science and Engineering, V. 7(2010), N.2, 105- 113.
Tekil Ziyaret : 2734
Toplam Ziyaret : 13151
HIZLI ERİŞİM